Qarz oluvchini (birgalikda qarz oluvchi) o‘rtacha oylik daromadi 15 mln.so‘mdan oshmasligi shart.
Qarz yuki 50 foizdan oshsa kredit ajratilmaydi
oxirgi 6 oy uzluksiz ishlagan bo‘lishi shart
-uy-joy sotib olish uchun 450 mln.so‘mdan oshmagan miqdorda;
-120 oydan 240 oygacha (birlamchi va ikkilamchi bozordan uy-joy sotib olish uchun);
Shu bilan birga, bank kreditni rasmiylashtirishda boshqa zarur hujjatlarni talab qilish huquqiga ega
паспорт ёки ID карта;
- қарз олувчининг номига очилган омонат ҳисобрақамига бошланғич бадал маблағлари жойлаштирилганлигини тасдиқловчи маълумотнома;
- олди-сотди тўғрисидаги дастлабки шартнома;
- якка тартибдаги уй-жой қуришда лойиҳа сметаси тузилади ва ушбу лойиҳа сметага асосан Давлат Хизматлари Агентлигидан махсус шартнома;
- якка тартибдаги уй-жой қуришда ерга умрбод эгалик қилиш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат (Тошкент шаҳрида Якка тартибдаги уй-жой қуришга ипотека кредити ажратилмайди)
Fuqarolik pasporti yoki identifikatsiya ID-kartasi;
Boshlang‘ich badal mablag‘larini shakllantirilganligi to‘g‘risida bank ma’lumotnomasi;
Sotib olinayotgan xonadonga bo‘lgan huquqlarni tasdiqlovchi hujjatlar (Ko‘chmas mulk obyektiga bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risida Davlat Reyestridan ko‘chirma);
Xonadon sotib olish to‘g‘risida pudrat tashkiloti bilan tuzilgan shartnoma nusxasi;
Subsidiya xabarnomasi (ipoteka krediti bo‘yicha subsidiya olish huquqiga ega bo‘lgan qarz oluvchilar uchun).
Kerakli hujjatlar (Bank mobil ilovasi orqali ipoteka krediti ajratish to‘g‘risidagi ijobiy qaror qabul qilingandan so‘ng bankka taqdim qilinadi).
Murojaat qilgan kunida 18 yoshga to‘lgan va 60 yoshdan oshmagan (60 yosh ham kiradi) bo‘lishi;
Oxirgi 6 oy davomida (uzluksiz) doimiy daromadga ega bo‘lishi;
Belgilangan me’yorlarga muvofiq boshlang‘ich badal mablag‘larini shakllantirish imkoniyatiga ega bo‘lishi;
Ipoteka kreditini ajratishni ko‘rib chiqish vaqtida kredit tashkilotlaridan olingan joriy kredit/mikroqarzlari bo‘yicha muddati o‘tgan qarzdorligi mavjud bo‘lmasligi.
-“Bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturi” doirasida ajratiladigan ipoteka kreditlaridan birinchi marotaba foydalanayotgan bo‘lishi.
-Ipoteka krediti hisobiga sotib olinayotgan xonadon qurilishi (rekonstruksiyasi) tugallangan obyektdan foydalanish uchun ruxsatnoma asosida mulk huquqi yuzaga kelgan uy-joyda joylashgan bo‘lishi.
-Uy-joyga bo‘lgan mulk huquqi pudrat tashkiloti nomiga rasmiylashtirilgan bo‘lishi.
-Uy-joy qabul qilib olinganiga 3-yildan ko‘p bo‘lmagani, 4 va undan yuqori qavatli bo‘lishi.
Talabgor murojaat qilgan kuniga qadar 20 (yigirma) yoshga to‘lgan va 60 (oltmish) yoshdan oshmagan (nafaqaga chiqmagan) O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo'lishi;
- doimiy ish joyiga, shaxsiy yordamchi yoki dehqon xo‘jaligidan yoxud yakka tartibdagi taqdbirkorlik faoliyatidan doimiy daromadga, shuningdek, ipoteka krediti bo‘yicha hisoblangan foizlarni va asosiy qarzni to‘lov jadvaliga muvofiq har oyda to‘lash uchun yetarli bo‘lgan qonun hujjatlarida taqiqlanmagan va hujjatlar bilan tasdiqlangan boshqa daromad manbaiga ega bo‘lishi;
- ipoteka kreditini ajratishni ko‘rib chiqish vaqtida bank va boshqa kredit tashkilotlaridan muddati o‘tgan qarzdorligi mavjud bo‘lmasligi;
- qarz yuki ko‘rsatkichi (ipoteka krediti bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun subsidiya berish nazarda tutilgan hollarda mazkur subsidiyani hisobga olgan holda) 2025-yil 1-yanvarga qadar- 60 foizdan, 2025-yil 1-yanvardan boshlab-50 foizdan oshmasligi kerak. (O‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga qarz yuki hisobga olinmaydi).
IPOTEKA KREDIT “YANGI UY” - birlamchi uy-joy bozoridagi ko’p qavatli uylardan kvartira sotib olish uchun O’zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi mablag’lari hisobidan.
Kredit doimiy rasmiy daromadiga ega yoki o’zini-o’zi band qilgan shaxslarga, O’zbekiston Respublikasi fuqarosi bo’lgan, 18 dan 60 gacha bo’lgan fuqarolarga (bunda 60 yosh inobatga olinadi) ajratiladi.